Relacja z finału wraz z wynikami 8 edycji „Ligi Tradowej WKW”

W piątkowy wieczór spotkaliśmy się w Czarodziejskiej Górze w Mniszkowie na ciekawych prelekcjach


Kiedy Północ spotyka się z Południem i to w Sokolikach

Jesteśmy szczęściarzami, że mamy tak blisko naturalne rejony wspinaczkowe. Pewnie też dlatego nasi Klubowicze podeszli do tematu spokojniej i chętnych zaczęło przybywać w ostatnim tygodniu.


Zgrupownie WKW w Tatrach Słowackich

Od powrotu ze słowackich Tatr minęło już kilka dni, nogi prawie zregenerowane po podejściach i zejściach. Najwyższy więc czas na relację i podsumowanie klubowego zgrupowania WKW, które odbyło się w Dolinie Pięciu Stawów Spiskich na Słowacji w terminie 08-13 września 2023 r.
Pod Chatą Terego, które przez okres 5 dni stało się naszą klubową bazą wypadową, stawiło się łącznie 5 zespołów. Dało to „siłę rażenia” w postaci dziesięciu klubowych zawodników liczących na mniej lub bardziej delikatne igraszki ze słowackim granitem.
Pogoda przez cały tydzień była, jak to się mówi „żyleta”, klubowicze zmotywowani i rozważnie zakrapiający potrawy trunkami procentowymi, więc laby nie mogło być. Głodni tatrzańskich osterw nie mieli innego wyboru jak dać z siebie wszystko motywowani przez czujne oko obecnego na miejscu prezesa.
W przeciągu 6 owocnych dni łącznie padają 23 drogi. Ilościowo rozkład dróg pomiędzy zespoły wygląda w sposób następujący:
  1. Krzysiek Zabłotny/Jan Gałek: 7 dróg,
  2. Łukasz Piątek/Tomasz Hnat: 5 dróg,
  3. Marcin/Przemek: 5 dróg,
  4. Ruda i Szczur: 3-4 dróg,
  5. Dominik Zalewski/Ewa Budz (3 dni działalności): 3 drogi.
Zdecydowanie największą popularnością cieszyły się cesty o chwytliwych nazwach: „Indiánske Leto” VII- na Baranich Rogach: (5 zespołów) (bardzo przyjemne), „Všetko v Poriadku” VI-/VII-: (4 zespoły) (asekuracyjnie czujne), czy rozgrzewkowe „Traja Kamaráti” V+ również na Baranich Rogach: (3 zespoły).
Zanim przedstawię Wam kilka ciekawszych przejść każdego z zespołów to warto dodać, że nie sami cyferkami żyje klubowicz. Wyjazd był świetną okazją do zdobycia nowych doświadczeń, integracji, powtórki i nauki topografii doliny i najbliższych okolic, a przede wszystkim nauką pokory, bo jednak w zdecydowanej większości słowackie ściany są jakieś bardziej poważne, podejścia i zejścia bardziej skomplikowane, a nawigacja w takim terenie często stanowiła główny crux drogi. Schronisko, w którym mieliśmy przyjemność się stołować jest świetną bazą do wypadu na okoliczne ściany i oferuje naprawdę przyzwoite warunki za rozsądną cenę. Jedzenie, a w szczególności zestaw zupa z soczewicy + kofola/piwo zostały kulinarnym hitem wyjazdu. Oprócz tego trafiła się nam atrakcja w postaci kameralnego koncertu słowackiego zespołu „Dennyiah”, którego melancholijne brzmienie myślę, że wielu ujęło za serce. Sądzę, że każdy z uczestników zgrupowania ma powód do zadowolenia, zastosowaliśmy taktykę „0 dni restowych” i chyba naprawdę trudno byłoby wcisnąć coś jeszcze do swoich zestawów.
Na koniec trochę „cyferkologii” i wybrane najtrudniejsze/najciekawsze przejścia poszczególnych zespołów:
1. Krzysztof Zabłotny/Jan Gałek:
– „Cagašíkova Cesta”, Žltá Stena VII OS A0 (4h 10min) 09.09.2023,
– „Indiánske Leto”, Baranie Rogi VII- OS (2h 15min) 10.09.2023,
– „Všetko v Poriadku”, Mały Lodowy (Široká Veža) VI/VII- OS (2h) 12.09.2023,
– „Klasická Cesta”, Mały Lodowy (Široká Veža), IV-V OS na lotnej (57min 30sek) 12.09.2023,
– „Hokejka”, Łomnica VII- OS (4h 13min) 11.09.2023,
– „Direttissima”, Žltá Stena war. Polaków VIII-/VIII OS A0, 2-gi free (4h 34min) 13.09.2023,
2. Łukasz Piątek/Tomasz Hnat:
– „Indiánske Leto”, Baranie Rogi VII- OS 11.09.2023,
– „Všetko v Poriadku”, Mały Lodowy (Široká Veža) VI/VII- AF 12.09.2023,
– „Droga Motyki”, Mały Lodowy (Široká Veža), V OS (2 – 2,5h) 12.09.2023,
3. Marcin/Przemek:
– – „Všetko v Poriadku”, Mały Lodowy (Široká Veža) VI/VII- OS 10.09.2023,
– „Hokejka”, Łomnica VII- OS A0, 2-gi free 11.09.2023,
– „Indiánske Leto”, Baranie Rogi VII- OS 12.09.2023,
4. Ruda i Szczur:
– – „Traja Kamaráti” V+, Baranie Rogi OS 10.09.2023
– „Indiánske Leto”, Baranie Rogi VII- OS 11.09.2023,
– „Všetko v Poriadku”, Mały Lodowy (Široká Veža),VI/VII- OS 12.09.2023,
5. Dominik Zalewski/Ewa Budz:
– „Platnami”, Žltá Stena VI- OS 09.09.2023
„Droga Motyki”, Mały Lodowy (Široká Veža) V OS 10.09.2023 (poprowadzona w całości przez Ewę),
– „Indiánske Leto”, Baranie Rogi VII- OS 11.09.2023.”
Zespół WKW


Martyna Krzywicka i Agnieszka Kupiec wytyczają dwie nowe drogi w Górach Przeklętych

Góry Przeklęte (Prokletije) to wciąż mało poznane i dzikie pasmo górskie. Wiele szczytów wygląda na niedostępne i niezdobyte. Wapienne ściany sięgają tu nawet 1000 m, a dodatkowym wyzwaniem logistycznym są ograniczone możliwości uzupełnienia zapasów wody i kilkugodzinne, wymagające podejścia.


Podsumowanie sobotniego rozpoczęcia sezonu letniego

Fajnie było się z Wami spotkać – porozmawiać, posłuchać – cieszyć się z Waszych małych i dużych sukcesów.


Prelekcja w klubie: Biegowe Ziemniaki – czyli słów kilka o bieganiu w górach. – 8 lutego godz.19:00.

Chcecie zacząć biegać  po górach, ale nie wiecie, jak się za to zabrać? A może macie już jakieś doświadczenie w tym zakresie, ale uważacie, że warto usystematyzować swoją wiedzę? 

Niezależnie od odpowiedzi na powyższe pytania i stopnia Waszego zaawansowania w biegach górskich, zapraszamy Was w najbliższą środę na prelekcję do naszej siedziby.

Spotkanie poprowadzą doświadczeni sportowcy i biegacze górscy Emil Bakalarz i Magdalena Szultk.

Podczas prelekcji dowiemy się m.in.: od czego zacząć; co robić, aby ten sport był przyjemny i bezpieczny, a jego uprawianie efektywne. Po części oficjalnej na pewno znajdzie się także czas na Wasze indywidualne pytania czy wątpliwości.

Zachęcamy do udziału w prelekcji i widzimy się w środę 8 lutego o godz. 19:00 w siedzibie klubu przy Sokolniczej 40/1

Pozdrawiamy,
Zespół WKW


Nordic Walking w Kirgizji

W środę, 11.01.2023, o godzinie 19:00 zapraszamy do siedziby Klubu na prelekcję Rafała “Waldorfa” Zająca z wyjazdu do mniej znanego łańcucha Zachodniego Kokszał Tau w Kirgizji.

Wynikiem było zdobycie dwóch dziewiczych szczytów, za co wyprawa otrzymała wyróżnienie w kategorii Alpinizm na Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy 2010.


Relacja z warsztatów drytoolowych w Lutyni, 17-18 grudnia 2022 r.

Drugie w tym sezonie warsztaty drytoolingu odbyły się w miejscowości Lutynia koło Lądka Zdrój. Tym razem na śmiałków wspinania z dziabkami czekały prawdziwie zimowe warunki. Intensywne opady śniegu w sobotę opóźniły przyjazd uczestników. Nie spowodowało to jednak utraty entuzjazmu przed pierwszymi zajęciami prowadzonymi przez Jana Gałka.

Instruktor wytłumaczył zasady bezpieczeństwa, stosowany sprzęt oraz technikę wspinania z rakami na nogach i czekanami w dłoniach. Pierwszy dzień łojenia skupił się głównie wokół skały nr 5, na której nasz Instruktor Jan rozwiesił wędki. Dla klubowiczów zmierzających się pierwszy raz w tej odmianie wspinania trudność dróg mieściła się w przedziale M5 do M7-. Dla osób z większym doświadczeniem przeznaczono skałę nr 8. Niska temperatura oraz opady świeżego śniegu utrudniały uczestnikom precyzyjne stawianie zębów raków na stopniach i ostrz czekanów na chwytach. Po zajęciach, które trwały aż do zapadnięcia mroku ekipa udała się do Agroturystki Pluto w Konradowie. Następnie instruktor poprowadził wykład z przygotowania sprzętu do wspinaczki mikstowej, na których przekazał wiedzę teoretyczną oraz przedstawił jak w praktyce ostrzy się raki i czekany.

Nazajutrz z samego rana zmotywowana i pełni energii ekipa wyruszyła ponownie w skały. Mniejsze opady śniegu zachęciły uczestników do poprowadzenia swoich pierwszych dróg. Wspinaczom, którym udało się zakończyć drogi z powodzeniem mogą sobie zapisać punkty do LIGI DRYTOOLOWEJ WKW kilka osób poprowadziło drogi o trudności M7-. Zmagania zakończono w niedzielę około godziny 16:00. Podczas dwóch dni wspinania było dużo uśmiechu i zadowolenia na twarzach uczestników mimo trudnych warunków meteorologicznych. Zmęczeni, ale zadowoleni rozjechaliśmy się do swoich domów.

PS. Serdeczne podziękowania należą się Jankowi za wprowadzenie nas w świat wspinania zimowego oraz jego suczce Gałce, która dzielnie wspierała uczestników warsztatów stawiających pierwsze kroki w drytoolingu.

Jakub Rybacki


Warsztaty drytoolowe dla średnio-zaawansowanych w Wojcieszowie, 7 stycznia 2023 r.

Zapraszamy na kolejne warsztaty drytoolowe w ramach “Zimowej Akademii Bezpieczeństwa WKW”. Tym razem spotykamy się 7 stycznia 2023 r. w Wojcieszowie, o godz. 10:00, na parkingu przy sektorze  Śmietniczek.

Warsztaty kierowane są dla osób średnio-zaawansowanych, które brały już udział w innych warsztatach lub wspinają się na prowadzeniu drytoolowo. W czasie zajęć zdobędziesz wiedzę o technikach ruchu, technikach odpoczynkowych, poznasz specyfikę rejonu Wojcieszowskiego. Wszystko to pod okiem kustosza rejonu.

Instruktorem PZA prowadzącym warsztaty będzie Krzysztof Zabłotny.

Wymagania:

  • członkostwo we Wrocławskim Klubie Wysokogórskim,
  • opłacona składka członkowska na rok 2023;
  • sprzęt osobisty, raki, czekany (dziabki).

Koszt udziału w warsztatach to 60 zł (warsztaty są dofinansowane przez Wrocławski Klub Wysokogórski).

Zgłoszenia przyjmujemy do 04.01.2023Ilość miejsc jest ograniczona do 12.

Formularz zgłoszeniowy znajduje się tutaj.

Wpłatę, po otrzymaniu emaila potwierdzające udział w warsztatach, prosimy dokonywać na konto klubowe tytułem “Warsztaty drytoolowe, Wojcieszów 2023 r.“.