Szkolenia, Warsztaty, Manewry z WKW

Wszystkie aktualne informacje o szkoleniach znajdziesz w naszym kalendarzu wydarzeń.

Klubowy kurs wspinaczki skalnej

Kurs wspinaczki skalnej WKW według programu Polskiego Związku Alpinizmu jest prowadzony raz do roku zazwyczaj zaczyna się na początku roku a kończy w kwietniu. Podzielony jest na dwie części. Część pierwsza teoretyczna składa się z wykładów i ćwiczeń prowadzonych w siedzibie klubu i zajęć praktycznych na jednej z Wrocławskich ścianek wspinaczkowych. Część druga praktyczna odbywa się w skałkach na terenie Gór Sokolich, Rudaw Janowiskich lub Skałek Karkonoskich. W czasie zajęć praktycznych uczestnicy biorą udział w wykładach i ćwiczeniach oraz wspinają się na drogach ubezpieczonych i drogach bez stałej asekuracji. Kurs Wspinaczki skalnej kończy się klubowym egzaminem.  Pozytywne ukończenie kursu daje możliwość uczestnictwa w Kursie Taternickim.

tatry intro

Kurs taternicki WKW

Klub w okresie letnim organizuje kurs taternicki warunkiem uczestnictwa w takim kursie jest wcześniejsze ukończenie kursu wspinaczki skalnej i wspinanie sportowe na poziomie VI OS.  Szkolenie prowadzone jest według programu Polskiego Związku Alpinizmu przez instruktorów Taternictwa PZA lub Alpinizmu PZA. Zajęcia odbywają się w Tatrach lub Dolomitach w czasie których wspinamy się na drogach wielowyciągowych, pokonujemy skalne granie, uczymy się topografii i taternickiej etykiety. Kurs kończy się egzaminem który umożliwia otrzymanie Karty Taternika.

Warsztaty wspinania w piachach

Wspinanie w piachach to umiejętność która wymaga od uczestników sporego doświadczenia w przydomowych ogródkach skalnych. Nasi instruktorzy i klubowicze dwa razy w roku organizują Warsztaty wspinania w piachach na Hejszowinie, Teplicach i Aderspachu. W czasie szkolenia prowadzone są wykłady i ćwiczenia odnośnie metod asekuracji, technik wspinaczkowych oraz taktyki. Jeśli czujesz się już pewnie na tradowych klasykach i chcesz zacząć nowa przygodę to piachy na pewno odmienia twoje życie a nasi klubowi koledzy i instruktorzy zapewnią ci  dreszczyk emocji i wspaniałą przygodę.

Warsztaty wspinania w rysach

Ktoś kiedyś powiedział że rysa to przerwa w skale zazwyczaj oddzielająca dwie drogi inny zaś twierdzi ze jest to niekończąca się ciąg chwytów i stopni. Niektórzy uciekają do rysy szukając chwytów i asekuracji inni Ida w przeciwna stronę ponieważ obawiają się tej formacji skalnej. Dolny Śląsk jest bogaty w rejony skalne poprzecinane rysami między innymi: Rudawy Janowickie, Kingsaiz, Jerzmanice Zdrój, Hejszowina lub Karkonosze. Instruktorzy WKW to prawdziwi specjaliści od wspinania w tych formacjach skalnych. W ramach WKW odbywają się w ciągu roku warsztaty doskonalenia technik wspinania w rysach pod czujnym okiem naszych kolegów z klubu i instruktorów. Zazwyczaj wiosna i jesienią kiedy warunki są najlepsze.

Warsztaty drytoolingu

 W sezonie zimowym klub organizuje cykl warsztatów wprowadzających i doszkalających do wspinaczki zimowej. Instruktorzy, zimowi wojownicy dzielą się swoim doświadczeniem i wprowadzają w świat zimowego wspinania swoich młodszych kolegów. W czasie zajęć poznają zasady używania dziab i raków, techniku ruchu, zimowe skale wspinaczkowe, zasady asekuracji i etyki.

by: Wojtek Równanek

Manewry Autoratownictwa

Szkolenie z autoratownictwa odbywa się wiosną i jesienią prowadzone jest przez instruktorów PZA. Trwa zazwyczaj dwa dni i podzielone jest na dwa etapy. Pierwszy wykłady i ćwiczenia w terenie w czasie których omawiane i pokazywane są podstawowe i rozszerzone techniki autoratownictwa opierające się w najczęstszych sytuacjach awaryjnych. Etap drogi to symulacje w realnych warunkach nocnego wspinania gdzie odbywają się pozorowane awaryjne sytuacje w czasie których ćwiczymy jak sprawnie poradzić sobie w stresowej sytuacji. Wszystko pod czujnym okiem naszych klubowych instruktorów.

Letnie Zgrupowanie Tatrzańskie

Skierowane jest do taterników w czasie którego wspinamy się i wymieniamy doświadczeniem. Wieczorami dyskutujemy o górskich celach wspinaczkowych oraz prowadzimy sobie nawzajem zajęcia unifikacyjne które maja na celu usystematyzowanie naszej wiedzy i umiejętności. Jest to czas gdzie starsi klubowi koledzy wprowadzają w tajniki taternictwa młodych klubowiczów.

Zimowe Zgrupowanie Tatrzańskie

Lodowi Wojownicy tak mówi się o wspinaczach pokonujących górskie zerwy zimą. Klubowe zimowe zgrupowania odbywają się zazwyczaj na terenie Tatr po Polskiej i Słowackiej stronie. Wspinamy się na Hali Gąsienicowej w Morskim Oku lub w Dolinie Kieżmarskiej. Młodzi adepci zimowego wspinania stawiają pod okiem starszych kolegów pierwsze kroki w białych i zmrożonych tatrzańskich ścianach. Cytując klasyka: „Zimowe wspinanie to sztuka cierpienia niedostępna dla każdego”