Rozpoczęcie Sezonu Zimowego 2024/2025

Zapraszamy Was na niezapomniany Weekend Rozpoczęcia Sezonu Zimowego na Hali Szrenickiej! 

W programie prelekcje, które przeniosą Was w górskie rejony Lofotów i Alaski. Do tego zimowe warsztaty – od lawinoznawstwa, autoratownictwa szczelinowego, przez skitouring – aż po biegi górskie i wycieczkę z przewodnikiem. 

A na deser, w sobotni wieczór, rozkręcamy imprezę z prawdziwym Wodzirejem i DJem, który zadba o to, żebyście nie schodzili z parkietu aż do późnych nocnych godzin! 💃🏻🕺🏻

❄️ Zima zaczyna się na Hali Szrenickiej – bądźcie tam z nami! ❄️

Na Rozpoczęcie Sezonu Zimowego możecie zabrać znajomych niezrzeszonych w Klubie 🙂

Zapisy na noclegi (Schronisko na Hali Szrenickiej) i warsztaty odbywają się przez system rezerwacyjny WKW.

Warsztaty

Skitouring (grupa średnio- i zaawansowana)

Zapraszamy na pełen przygód weekend ze Skitouringiem! Zaczniemy w sobotni poranek od dawki teorii na temat sprzętu skiturowego i wstępu do lawinoznawstwa. Następnie ruszymy na skiturach w teren, aby omówić i przećwiczyć prawidłowe zachowanie w terenie lawinowym. Po południu kolejny blok teoretyczny. A w niedzielę ponownie praktykować będą najwytrwalsi – których nie zdoła pokonać sobotnia impreza 😉 Gwarantujemy mnóstwo wiedzy, zabawy i – za co trzymamy kciuki – również śnieżnych emocji!

Przemek Jezierski
Z nartami, dzięki mamie, związany od dziecka. Ministerialny instruktor, inżynier z wykształcenia, który kilka lat temu zakochał się w górach i wpadł w to na amen. Po krótkich początkach przygody ze skiturami w Polskich Tatrach i Gruzji dorobił instruktorskie papiery w Austrii i podążył za swoją pasją aż na Islandię, gdzie uczył się lawinówki od najlepszych w tym fachu – Kanadyjczyków. Przez dwa sezony pracował jako instruktor, ski patroller, a nawet tankował islandzkie helikoptery ucząc się od guide-ów heliski przewodnickiego fachu. W zimie 2023/24 pomagał austryjackim połamańcom na stokach doliny Zillertal. Uczestniczył w ostatnim sezonie w kursie Instruktora Narciarstwa Wysokogórskiego PZA i tylko dwa staże dzielą go od otrzymania upragnionej blachy. Od sierpnia do października 2024 siedział na lodowcu na Islandii i oprowadzał wycieczki, ciesząc się wspaniałym islandzkim latem – horyzontalnym deszczem i przyjemnymi dziesięcioma stopniami ciepła. Ma ogień w brzuchu i szeroki, choć krzywy, uśmiech, a podczas edukacyjnych wycieczek postawi na lawinowe bezpieczeństwo i doskonalenie ruchu na nartach. No i nie może doczekać się, by opowiedzieć trochę o psychologicznych aspektach działania w terenie lawinowym 🙂

Autoratownictwo szczelinowe (podstawy)

Zapraszamy na zajęcia z podstaw autoratownictwa szczelinowego, czyli jak nie dać się wciągnąć przez lodowiec! Nauczysz się, jak asekurować się na lodowcu, poznasz tajemnice sprzętu, który może uratować Twoje życie, i dowiesz się, jak budować solidne stanowiska na lodzie. Przećwiczymy też wyciąganie partnera ze szczeliny (bo nigdy nie wiadomo, kiedy przyda się taka umiejętność!), a na deser nauczysz się, jak samodzielnie wydostać się po upadku do szczeliny. Będzie trochę adrenaliny, dużo śmiechu i mnóstwo cennej wiedzy!

Łukasz Depta
Instruktor Alpinizmu PZA, Instruktor Wspinaczki Wysokogórskiej, Ratownik TOPR. Urodził się w Krakowie i widoczne czasem nawet z miasta Tatry pociągały i fascynowały go od najmłodszych lat. Na dobre swoją przygodę z górami i wspinaniem rozpoczął jeszcze w czasach licealnych. Po pierwszych samodzielnych wycieczkach w Tatry latem i zimą przyszedł czas na wspinanie w skałkach i na krakowskich sztucznych ścianach. Pojawiła się potrzeba zdobycia podstawowej wiedzy i umiejętności technicznych niezbędnych do bezpiecznego poruszania w górach. Zaspokoił ją kończąc pod okiem instruktorów PZA kurs skałkowy i wkrótce potem taternicki. W kolejnych latach rozwijał te umiejętności w różnych górskich zakątkach świata. Od Tatr poprzez Alpy i Kaukaz aż po wielkie góry Azji, Karakorum, Hindukusz, Pamir i Pamiro-Ałaj oraz Himalaje Nepalu. Wytyczył nowe drogi na granitowych ścianach, zdobył dziewicze skalno-lodowe sześciotysięczne szczyty. Obecnie dzieli się swoimi doświadczeniami jako instruktor. Jako członek kadry instruktorskiej brał udział w szkoleniach programu Polski Himalaizm Zimowy oraz Grupy Młodzieżowej Polskiego Związku Alpinizmu.

Lawinoznawstwo (podstawy)

Jak nie dać się zmieść przez lawinę? Razem z Tomkiem rozszyfrujesz komunikaty lawinowe, poznasz sprzęt lawinowego ABC. Nauczysz się też planować zimową trasę oraz jak znaleźć bezpieczną drogę w terenie i działać w zespole, by cała ekipa wróciła cała i zdrowa. Idealny mix teorii, praktyki i mnóstwa górskich emocji 🙂

Tomasz Kliś

Instruktor Alpinizmu PZA, Initiateur d’alpinisme Federation Francaise de la Montagne et d’Escalade. Wspina się od ponad 40 lat i aktualnie jest najstarszym aktywnie szkolącym instruktorem WKW. Wspinał się w Tatrach, Alpach, w Andach, na Wyspach Brytyjskich i w wielu innych miejscach, ale najchętniej wspina się w Dolomitach, które uważa za najpiękniejsze góry świata. Przed laty wytyczył w masywie Kościelca nową drogę, która obecnie należy do najbardziej popularnych zimowych dróg tatrzańskich. Przetłumaczył z języka angielskiego kilkanaście książek o górach i wspinaniu, w tym kultową “Góry, Wolność, Przygoda”. Instruktor taternictwa jaskiniowego (nieaktywny). Poza wspinaniem z upodobaniem uprawia skitouring, ugania się za nietoperzami i kolekcjonuje jeże. Od niedawna gra na gitarze elektrycznej – początki są trudne, ale obiecujące 🙂

Biegi górskie

Zapraszamy na wspólny zimowy trening biegowy w sercu Karkonoszy! Czeka na nas idealna pogoda (bo nie ma złej pogody) – mroźne, ale słoneczne warunki, które dodadzą energii każdemu krokowi. A sam trening będzie świetną okazją do rozpoczęcia przygotowań kondycyjnych przed następnym sezonem letnim. Trasa poprowadzi nas przez malownicze szlaki z przyjemnymi podbiegami i ciekawymi zbiegami, oferując piękne widoki na zimową scenerię. Dystans treningu dostosujemy do możliwości grupy, jednak nie będzie krótszy niż 10 km. Prosimy pamiętać o odpowiednim do zimowych warunków ubiorze – warstwowy strój, ciepła odzież, rękawiczki i czapka to absolutna podstawa. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – Magda i Emil są do Waszej dyspozycji 🙂

Magda Szultk
Miłośniczka biegania po górach, dla której każda trasa to nowa przygoda. Od 10 lat eksploruje górskie szlaki, a szczególną sympatią darzy Alpy Julijskie. Na co dzień trenuje na wałach we Wrocławiu, Ślęży oraz sudeckich ścieżkach. Aktywność fizyczna i bliskość natury są dla niej kluczowe, a wspólne treningi traktuje jako doskonałą okazję do dzielenia się radością z ruchu i wzajemnej inspiracji.
Emil Bakalarz
Z bieganiem związany od dziecka, z tym w wydaniu górskim od 10 lat, mający na swoim koncie starty w Polsce i za granicą. “Mniej gadać, więcej biegać” – to tym zdaniem stara się kierować w treningu, chociaż nie zawsze się udaje 🙂 Fan Ślęży, Kotliny Kłodzkiej i Alp Julijskich.

Zimowa wędrówka z przewodnikiem

Zapraszamy na pieszą wędrówkę po malowniczych zimowych Karkonoszach 🙂 Planowana trasa to prawdziwa górska perełka: startujemy z Hali Szrenickiej na Vosecką Boudu, Pramen Laby – aż do schroniska pod Łabskim Szczytem. Po drodze opowiemy Wam ciekawostki o turystyce, narciarstwie i wspinaczce w tych rejonach. Oczywiście nie zabraknie przerwy na ciepłą herbatkę w jednym ze schronisk. Trasa to ok 11 km i 4-5 h wędrówki. Nie zapomnijcie o odpowiedniej odzieży, butach, rakach, raczkach, termosie i aplikacji “Ratunek” w telefonie. Do zobaczenia na szlaku!

Planowana trasa: https://pl.mapy.cz/s/canolefune

Grzegorz Płoska
Przewodnik górski- sudecki kl.II z uprawnieniami do prowadzenia wycieczek narciarskich, Instruktor Wspinaczki Sportowej (Vertica Szkoła Wspinania), ekiper PZA, autor ok.200 dróg wspinaczkowych w Sudetach Środkowych i Wschodnich. Miłośnik punk rocka.

Prelekcje

Lato za kołem podbiegunowym: Wspinanie na Lofotach

W lipcu 2024 roku Martyna wraz z grupą przyjaciół z KW Sakwa wyruszyli w daleką podróż na Północ Norwegii. Przygotujcie się na opowieść o wspinaniu w krainie, w której latem nie robi się ciemno. Dowiecie się, jak to jest wstawiać się w drogi wieczorem a kończyć rano, czy da się spać idąc oraz czy norweskie prognozy pogody się sprawdzają. Będzie też o tym, czy faktycznie jest tam tak pięknie jak na zdjęciach. Zapraszamy na prelekcję o niezwykłym miejscu, w którym są nie tylko granitowe ściany wyrastające prosto z morza, ale też ciekawe baldy i sportowe wspinanie z liną w przewieszeniu.

Martyna Krzywicka
Najwiekszą pasją Martyny jest wspinaczka górska i tradowa. Lubi rysy i techniczne połogi. Należy do Grupy Młodzieżowej PZA. Kiedy tylko może – jeździ po świecie zwiedzając różne rejony skalne, ale szczególne miejsce w jej sercu zajmuje rudawski granit i czeskie piaskowce. Jest współautorką dwóch nowych dróg w Górach Przeklętych, które przeszła razem z Agnieszką Kupiec w 2023 roku. Na codzień pracuje jako fizjoterapeutka, mieszka u podnóża gór, po których biega i jeździ na rowerze.

Wakacje w lodówce, nie poradnik zimowych celów – Droga “Zimne Wojny” na Alasce

Paweł Hałdaś

We wrześniu 2024 Paweł wraz z Marcinem Tomaszewskim otrzymali nagrodę TATERNIKA im. Jerzego Kukuczki w kategorii “Najlepsze przejście wielkościanowe” – za drogę “Zimne Wojny” (“Cold Wars”) na południowej ścianie Mooses Tooth na terenie Denali National Park, w stylu określanym przez nich jako Winter Big Wall (8.2-8.3.2024).

Odmrożenia i hipotermia w górach- jak rozpoznawać i leczyć

dr n. med. Iwona Orłowska

Specjalista chorób zakaźnych, hepatolog, lekarz medycyny podróży. Od 2013 roku pracuje w I Oddziale Chorób Zakaźnych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. W 2020 r. uzyskała tytuł specjalisty chorób zakaźnych. W 2021 r. odbyła Kurs Certyfikowanych Centrów Medycyny Podróży. W 2024 r. zdobyła umiejętność zawodową Medycyny Podróży.
W 2016 r. rozpoczęła studia doktoranckie w Klinice Chorób Zakaźnych i Hepatologii Wydziału Lekarsko- Stomatologicznego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. W 2023 r. uzyskała tytuł naukowy doktora nauk medycznych. Temat pracy doktorskiej: “Stan odżywienia pacjentów zakażonych HCV kwalifikowanych do leczenia przeciwwirusowego”.
Ma na swoim koncie liczne publikacje w czasopismach krajowych i zagranicznych. Jest autorem lub współautorem rozdziałów w monografiach i książkach m. in. o chorobie wysokościowej, larwie skórnej wędrującej, sarkopenii w marskości wątroby czy schistosomatozie, która predysponuje do rozwoju raka pęcherza moczowego.
Odbyła liczne staże zagraniczne, m. in. w Trujillo (Peru), Natal (Brazylia), Chartumie (Sudan), Rotterdamie (Holandia).
W wolnym czasie jest miłośnikiem gór, wspinaczki sportowej i wysokogórskiej.

Nowe topo – wspinanie w ziemi kłodzkiej

Na początku listopada ukaże się przewodnik „Ziemia kłodzka. Góry Złote, Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika” autorstwa Dariusza Kaptura i Arkadiusza Tabisza. Topo opisuje rejon niepiaskowcowej części ziemi kłodzkiej i obejmuje następujące rejony: Lutynia, Lądek-Zdrój, Bielice, Stary Gierałtów, Kamienica, Rogóżka, Idzików, Szklary, Międzygórze, Nowa Wieś, Goworów.

O wspinaniu w ziemi kłodzkiej opowie nam Grzesiek Płoska.

Dancing

Bartek Malinowski (Wodzireje Freak Frak)

Cechy szczególne: choć skórę ma białą to od środka rozgrzewają go afrykańskie rytmy, które często znajdują ujście na wszelkiego rodzaju bębnach, efektem bogatej historii jego życia jest to, że od czasu do czasu uwielbia growlować a jednocześnie w wolnych chwilach pisze rymowane bajki. Nieźle co? Dodajmy do tego, że był członkiem zespołu muzycznego, który odtwarzał muzykę średniowieczną a okaże się, że stoi przed nami postać barwna i ciekawa, która w niepowtarzalny sposób wykonuje pracę wodzireja.
Jednym słowem: intrygujący, twórczy, oryginalny, niekonwencjonalny, spontaniczny, empatyczny, zawadiacki.
Na rozmowę z Bartkiem przygotuj sobie odpowiednią chwilę. Jego historie wciągają bez reszty.