jurek labecki

Prośba Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki o wsparcie dla Jerzego Łabęckiego

W imieniu Joanny Wójcik-Tarnowskiej, wolontariuszki Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki, przekazujemy Wam informację dotyczącą uruchomienia przez Funfację zbiórki pieniędzy z przeznaczeniem na rehabilitację i zakup protezy dla Jurka Łabęckiego, który przeszedł amputację nogi.

Jurek Łabęcki to wybitny wspinacz lat 70-tych. Razem z Rikiem Malczykiem założył nieformalną grupę „Kaskaderów”, którzy zrewolucjonizowali wspinanie w skałkach i Tatrach.

W Tatrach oprócz powtórzeń wielu, trudnych jak na tamte czasy, dróg (m.in na Młynarczyku, Małym Młynarzu, Kazalnicy Mięguszowieckiej, Raptawickiej Turni, Galerii Gankowej) uczestniczył w przejściach nowych tras tj. na Raptawieckiej Turni, Raptawickiej Grani, Wielkiej Turni i Stołach.

Wspinał się w Alpach Austriackich i w Rile. Był uczestnikiem centralnego wyjazdu KW w Dolomity (pierwsze polskie przejście dr.Cassina na Torre Trieste, nowa droga na Castelle Della Nevere). W latach 1974-1975 jako uczestnik wyjazdów Polskiego Związku Alpinizmu przeszedł w Kaukazie trudne drogi na Dych Tau, Piku Szczurowskiego, Tiutiu-baszy oraz Ułłu-Auz-baszy. W Alpach zdobył wschodnią ścianę Mont Blanc drogą Sentinelle Rouge. W zimie 1976 r. uczestniczył w pierwszym zimowym przejściu Wielkiego Zacięcia południowej ściany Marmolady. W 1980 r. brał udział w wyprawie w Andy Peruwiańskie (przejście Filara Hiszpańskiego na Huascaranie), w 1983 r. brał udział w wyprawie na Baturę w Karakorum.

Drugą pasją Jurka jest fotografika. Swoje zdjęcia górskie prezentował na kilku indywidualnych wystawach fotograficznych.

Jurek był właścicielem jednej z firm zajmujących się pracą wysokościową. W wyniku wypadku podczas jednej z prac, doznał skomplikowanego złamania nogi. Mimo wieloletniego leczenia, lekarze zmuszeni byli amputować nogę powyżej kolana.

Jurkowi potrzebna jest pomoc finansowa na zakup specjalnej protezy oraz na rehabilitację. Potrzebujemy zebrać 60 000 złotych.

Kilkanaście lat temu Jurka żona doznała udaru mózgu, przez co ma niesprawną połowę ciała. W związku z jej stanem zdrowia i Jurka, sytuacja finansowa nie pozwala im na zakup protezy z własnych środków.

Przesyłam link do zrzutki, na której prowadzona jest zbiórka pieniędzy: https://zrzutka.pl/48hb5x. W imieniu Jurka dziękujemy za okazane wsparcie i pomoc.

Joanna Wójcik-Tarnowska
Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki