foto bw2016

Zapraszamy na oryginalny i niepowtarzalny maraton wspinaczkowy Big Wall w Sokołach – VIII edycja!

foto Jacek Kaim

Serdecznie zapraszamy na VIII edycję maratonu wspinaczkowego ‘Big Wall w Sokołach’. Tym razem spotykamy się 1 października 2016 r. na Taborze pod Krzywą w Górach Sokolich koło Jeleniej Góry.

Celem tych towarzyskich zawodów jest pokonanie jak najdłuższego dystansu dróg wspinaczkowych, przy czym trudność pokonywanych dróg ma wpływ na ostateczną punktację. Wyżej punktowane są też przejścia dróg z tradycyjną asekuracją. Dokładne reguły rywalizacji oraz punktację znajdziecie poniżej.

Coroczny meeting ma charakter towarzyski i odbywa się w formule bez sędziów. Jako że każdy zespół bierze w nim udział wyłącznie na własną odpowiedzialność, uczestniczyć w nim mogą tylko osoby pełnoletnie.

Zapisywać się można na miejscu w sobotę od 8:30 do 9:15. Na 9:20 zaplanowana jest odprawa – rozdamy karty przejść, omówimy regulamin rywalizacji, po czym zespoły będą mogły ruszyć w skały. Wszyscy członkowie zespołu powinni zameldować się przed startem na Taborze.

Jak zwykle zespoły będą miały siedem godzin na akcję górską (9:30 – 16.30). W tym czasie staramy się pokonać jak najdłuższy dystans wspinaczkowy, zliczając długość i trudności kolejnych przebytych wyciągów. Do 17:30 na Taborze zbierane będą karty z pokonanymi drogami.

Po zakończeniu zmagań planowany jest posiłek, a wieczorem odbędzie się ogłoszenie wyników, rozdanie nagród oraz szeroko pojęta integracja. Ze względu na towarzyski charakter rywalizacji, część nagród zostanie rozlosowana wśród uczestników.

Big Wall w Sokołach organizowany jest przez Wrocławski Klub Wysokogórski, Szkołę Wspinaczki Granit Michała Kajcy oraz Tabor pod Krzywą.

Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy!

 

Reguły rywalizacji

 1. Udział w meetingu jest otwarty dla zespołów składających się z osób pełnoletnich, przy czym zespół musi liczyć co najmniej dwie osoby.
 2. Uczestnicy w trakcie trwania maratonu (od 9:30 do 16:30) mogą pokonywać zarówno drogi ubezpieczone, jak i drogi o asekuracji naturalnej. Wypełnione karty startowe zespół ma obowiązek przekazać organizatorom na Taborze najpóźniej do godziny 17:30. Godzina 16:30 to czas, kiedy ostatni członek zespołu ma przestać się wspinać – dozwolony jest potem jeszcze zjazd z drogi.
 3. Prowadzący wspina się czysto-klasycznie z zakładaniem asekuracji na prowadzeniu (minimalny styl przejścia – PP), drugi wspina się z górną asekuracją klasycznie – na drugiego bądź na wędkę, ale dozwolone jest obciążanie liny (minimalny styl – AF). Dozwolone jest również "prowadzenie" w zejściu, z zastrzeżeniem jednak ,zachowania zasad bezpiecznej asekuracji.
 4. 4. Nie można powtarzać dróg, a ewentualny wspólny odcinek dwóch dróg nie może być kluczowy dla jednej z nich ani dłuższy niż połowa drogi.
 5. Meeting odbywa się w formule towarzyskiej bez sędziów, jednak w uzasadnionych przypadkach (np. wspinanie niezgodne ze sztuką bezpiecznej asekuracji) organizatorzy zastrzegają sobie możliwość nałożenia kar punktowych lub dyskwalifikacji.
 6. Każdy członek zespołu musi przed startem osobiście zapisać się w bazie zawodów.
 7.  Wspinamy się po istniejących drogach na terenie Gór Sokolich (obszar wzgórza Sokolik i Krzyżnej Góry).
 8. Wspinanie odbywa się na własną odpowiedzialność.
 9. Mimo że uczestnicy biorą udział w imprezie wyłącznie na własną odpowiedzialność, niedozwolone jest pokonywanie dróg bez liny lub z pominięciem zasad bezpiecznej asekuracji. Wspinaczka bez asekuracji jest niedozwolona!

 

Zasady punktacji

 1. 1 metr drogi = 1 punkt.
 2. Przyznawane są dodatkowe punkty ze względu na trudność dróg oraz rodzaj zastosowanej asekuracji: punktacja
 3. W przypadku dróg wielowyciągowych bonusy przyznawane są za każdy wyciąg.

 4. Oszacowanie długości pokonanych dróg i ostateczna ilość punktów za każdą drogę należeć będzie do organizatorów Big Wall’a.

 5. W razie ewentualnych sytuacji spornych ostateczny głos będzie należał do organizatorów Big Wall’a.Kategorie

 

Kategorie

W zasadniczej kategorii ‘Open’ będą mogli brać udział wszyscy chętni (osoby pełnoletnie), ponadto przewidujemy wyróżnienia dla:

 • najlepszego zespołu kobiecego
 • najlepszego zespołu mieszanego
 • najlepszego zespołu w kategorii ‘masters’ (każdy z członków zespołu ma ukończone 45 lat),
 • najlepszego zespołu w kategorii ‘trad’ (liczą się wyłącznie drogi pokonane na własnej asekuracji),
 • najlepszego zespołu z Wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego.

 

Koszty organizacji

Przed startem należy w Biurze Zawodów wpłacić kwotę 40 zł od osoby. Obejmuje ona posiłek po ukończeniu wspinaczki, nocleg na Taborze oraz wartościowe nagrody. Łączna pula nagród przeznaczona dla uczestników maratonu to ok. 3500 zł.

Ilość miejsc noclegowych w domkach jest ograniczona, zatem warto przygotować się na nocleg w namiocie (są wygodne podesty). W razie potrzeby można również wypożyczyć namiot z Taboru. Na miejscu dostępny ciepły prysznic, kuchenki gazowe, woda ze źródła, prądu brak 🙂 Ponadto w pobliżu jest oczywiście kilka innych opcji noclegowych, także o wyższym standardzie.

Dojazd samochodem do Taboru pod Krzywą możliwy jest od strony wsi Karpniki (stromo w dół przy kościółku, potem ok. 2 km utwardzoną drogą polną, potem leśną. Komunikacją publiczną od strony Wrocławia najlepiej dojechać do Trzcińska (PKP), lub Radomierza (PKS), skąd czeka nas w pierwszym przypadku 20-minutowy, w drugim 50-minutowy spacer na Tabor.

Harmonogram może ulec zmianie ze względu na warunki pogodowe.

Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy!

 

 Organizatorzy

wkw logo

logo granit

Tabor pod Krzywą