osp3small

Osp – świąteczny wyjazd

Warunki na tegoroczne święta wielkanocne bardziej sugerowały zimową działalność wspinaczkową. Jednak podczas niedawnego okresu ciepłej pogody umysł przestawił się nam na tryb wspinaczki letniej i pod tym kątem zaplanowaliśmy wyjazd świąteczny.

Do ostatniej godziny sprawdzaliśmy warunki pogodowe w rejonach skalnych w promieniu 1000km od Wrocławia. Zdecydowanie najlepiej wypadał Osp w Słowenii. I tak w pt 03.04 popołudniu zapakowaliśmy się w 5 osób do samochodu i ruszyliśmy na południe.

osp4

osp1

Osp przywitał nas mżawką. Po krótkiej drzemce na ruszyliśmy w stronę sektora Babna licząc, że przewieszenie umożliwi wspinanie mimo deszczowej aury. Ku naszemu zaskoczeniu warunki okazały się całkiem dobre, ale brak rozwspinania i słabo przespana noc zrobiły swoje i po paru godzinach z pewną ulgą zeszliśmy na dół na camping by jak najlepiej zregenerować się przed kolejnym dniem wspinaczki. W nocy pogoda zaczęła zmieniać się na lepsze. Zmianom tym towarzyszył silny wiatr czego nie wytrzymał jeden z naszych namiotów…  Ale przepiękne słońce wynagrodziło nam poniesione straty. Warunki były wręcz idealne. Ciepło i chłodny wiaterek- umożliwiło to na parę satysfakcjonujących przejść.

osp2

osp5

osp6

Ostatni dzień przyniósł atmosferę czysto wakacyjną. Tym razem poszliśmy na słynną Misję Pec. Gdy tylko słońce oświetliło ścianę, można było wspinać się bez koszulek i opalać na ciepłych kamieniach w restach między wspinami. Jedyną wadą była świadomość, że następnego dnia trzeba jakoś zdążyć do pracy a co za tym idzie, wcześniej zejść ze skał.

O 19 siedzieliśmy już w samochodzie i jechaliśmy w stronę mroźnej Polski.

osp7

Na miejscu spotkaliśmy bardzo dużą grupę sekcji Monachium Niemieckiego Związku Alpinizmu. Grupa liczyła dobre 20-30 osób w pełnym zakresie wieku i umiejętności wspinaczkowych. Sądzę, że jest to wzór, który można naśladować w przyszłości.

Ważniejsze przejścia członków WKW:

Zuza Banaś:

  • Soncni dnevi  7b FL
  • Dalec stran je sodni dan  7b RP
  • Suznij Vertikale 7a+  OS
  • Pticja perspektiva  7b RP

Krzysiek Nosal

  • Soncni dnevi  7b RP
  • Za oslovo senco  7a FL
  • Suznij Vertikale  7a+ FL
  • Pticja perspektiva  7b RP

 

Praktyczne informacje:

– Koszt noclegu- 10euro/os (bez dodatkowych opłat za samochód czy namiot) na miejscu ciepła woda, wiatka do gotowania, restauracja.
– Najbliższy market- Triest ok 6km. Od Osp-u
– Potrzebny szpej: Lina minimum 70m. ok 15 ekspresów
– TOPO: do nabycia na campingu. Obejmuje nie tylko Osp ale też wiele okolicznych rejonów.
– Jadąc z polski nie zapomnijmy o winiecie austriackiej, słoweńskiej i czeskiej.