maraton04

Maraton wspinaczkowy “Big Wall w Sokołach” 2014 już w najbliższą sobotę!

Zapraszamy na VI edycję maratonu wspinaczkowego “Big Wall w Sokołach”. Coroczny meeting ma charakter towarzyski i odbywa się w formule bez sędziów. Jako że każdy zespół bierze w nim udział na własną odpowiedzialność, uczestniczyć w nim mogą wyłącznie osoby pełnoletnie. Impreza jest nieodpłatna, uczestnicy pokrywają jedynie ewentualne koszty noclegów i cateringu przed startem u Taborowego.

Jak zwykle spotykamy się w skałkach Gór Sokolich (tuż obok Jeleniej Góry) w ostatnią sobotę września. Meeting organizowany jest tradycyjnie przez Wrocławski Klub Wysokogórski, Szkołę Wspinaczki Granit Michała Kajcy oraz Tabor pod Krzywą. Baza maratonu znajdować się będzie na Taborze pod Krzywą (w pobliżu wsi Karpniki). Zapisywać się można na miejscu w sobotę od 9:00. Na 9:30 zaplanowana jest odprawa – rozdamy karty przejść, omówimy regulamin rywalizacji, po czym zespoły będą mogły ruszyć w skały na swoją wyimaginowaną ścianę. Wszyscy członkowie zespołu powinni zameldować się przed startem na Taborze.

 Jak zwykle zespoły będą miały siedem godzin na akcję (10.00-17.00). W tym czasie staramy się pokonać jak najdłuższy dystans wspinaczkowy, zliczając długość i trudności kolejnych przebytych wyciągów. Do 18:00 na Taborze zbierane będą karty z pokonanymi drogami. Zawody rozgrywane są w formule towarzyskiej – bez sędziów.

Po zakończeniu zmagań planowany jest posiłek, a wieczorem odbędzie się ogłoszenie wyników, rozdanie nagród oraz szeroko pojęta integracja. Ze względu na towarzyski charakter rywalizacji, tradycyjnie część nagród zostanie rozlosowana wśród uczestników.

Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy!

Reguły rywalizacji:

 1. Udział w meetingu jest otwarty dla zespołów składających się z osób pełnoletnich, przy czym zespół musi liczyć co najmniej dwie osoby.
 2. Uczestnicy w trakcie trwania maratonu (od 10:00 do 17:00) mogą pokonywać zarówno drogi ubezpieczone, jak i drogi o asekuracji naturalnej. Wypełnione karty startowe zespół ma obowiązek przekazać organizatorom na Taborze najpóźniej do godziny 18:00. Godzina 17:00 to czas, kiedy ostatni członek zespołu ma przestać się wspinać – dozwolony jest potem jeszcze zjazd z drogi.
 3. Prowadzący wspina się czysto-klasycznie z zakładaniem asekuracji na prowadzeniu (minimalny styl przejścia – PP), drugi wspina się z górną asekuracją klasycznie – na drugiego bądź na wędkę, ale dozwolone jest obciążanie liny (minimalny styl – AF). Dozwolone jest również “prowadzenie” w zejściu, z zastrzeżeniem jednak zachowania zasad bezpiecznej asekuracji.
 4. Nie można powtarzać dróg, a ewentualny wspólny odcinek dwóch dróg nie może być kluczowy dla jednej z nich ani dłuższy niż połowa drogi.
 5. Meeting odbywa się w formule towarzyskiej bez sędziów, jednak w uzasadnionych przypadkach (np. wspinanie niezgodne ze sztuką bezpiecznej asekuracji) organizatorzy zastrzegają sobie możliwość nałożenia kar punktowych lub dyskwalifikacji.
 6. Każdy członek zespołu musi przed startem osobiście zapisać się w bazie zawodów.
 7. Wspinamy się po istniejących drogach na terenie Gór Sokolich (obszar wzgórza Sokolik i Krzyżnej Góry).
 8. Wspinanie odbywa się na własną odpowiedzialność.
 9. Mimo że uczestnicy biorą udział w imprezie wyłącznie na własną odpowiedzialność, niedozwolone jest pokonywanie dróg bez liny lub z pominięciem zasad bezpiecznej asekuracji. Wspinaczka bez asekuracji jest niedozwolona!

Zasady punktacji:

 1. 1 metr drogi = 1 punkt
 2. Przyznawane są dodatkowe punkty ze względu na trudność dróg oraz rodzaj zastosowanej asekuracji:

  ubezpieczone

  własna asekuracja

  bonus

  III

  II

  0

  IV

  III

  0

  V

  IV

  0

  VI

  V

  10

  VI.1

  VI

  20

  VI.2

  VI.1

  30

  VI.3

  VI.2

  40

  VI.4

  VI.3

  50

  VI.5

  VI.4

  60

  W przypadku dróg wielowyciągowych bonusy przyznawane są za każdy wyciąg.

 3. Oszacowanie długości pokonanych dróg i ostateczna ilość punktów za każdą drogę należeć będzie do organizatorów zawodów.
 4. W razie ewentualnych sytuacji spornych ostateczny głos będzie należał do organizatorów zawodów.

Kategorie:

W zasadniczej kategorii “Open” będą mogli brać udział wszyscy chętni (osoby pełnoletnie), ponadto przewidujemy wyróżnienia dla:

– najlepszego zespołu kobiecego
– najlepszego zespołu mieszanego
– najlepszego zespołu w kategorii “masters” (każdy z członków zespołu ma ukończone 45 lat)
– najlepszego zespołu w kategorii “trad” (liczą się wyłącznie drogi pokonane na własnej asekuracji)
– najlepszego zespołu z Wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego

Koszty organizacji

Przed startem należy wpłacić kwotę 30 zł. Obejmuje ona nocleg na Taborze oraz ciepły posiłek po ukończeniu wspinaczki, zaś resztę tej sumy jak co roku przekażemy na rzecz Inicjatywy Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały”.

Ilość miejsc noclegowych w domkach jest ograniczona (ok. 15 osób), zatem warto przygotować się na nocleg w namiocie (są wygodne podesty). W razie potrzeby można również wypożyczyć namiot z Taboru. Na miejscu dostępny ciepły prysznic, kuchenki gazowe, woda ze źródła, prądu brak 🙂 Ponadto w pobliżu jest oczywiście kilka innych opcji noclegowych, także o wyższym standardzie.

Dojazd samochodem do Taboru pod Krzywą możliwy jest od strony wsi Karpniki (stromo w dół przy kościółku, potem ok. 2 km utwardzoną drogą polną, potem leśną. Komunikacją publiczną od strony Wrocławia najlepiej dojechać do Trzcińska (PKP), lub Radomierza (PKS, Krycha), skąd czeka nas w pierwszym przypadku 20-minutowy, w drugim 50-minutowy spacer na Tabor.

Zapraszamy

 

Michał Kajca
Szkoła Wspinaczki Granit

Organizatorzy:

 wkw granit

Tabor Pod Krzywą

Sponsorzy:

 HBlogo logo-skalnik images 1

 himountain wspinaczkowy logo góry

 plan logo

Patroni medialni:

logo climb wspinanie logo brytan

 small drytooling logo poziom white transparent logo góry taternik

PORTALG

Partnerzy:

pza 1 logo NS