gmpza2013-0531

Relacja z Alp GMPZA

W dniach 4-11 sierpnia bieżącego roku miałem przyjemność uczestniczyć w drugiej części wymiany GM PZA – GEAN CAF. Wymiana polegała na wspólnych działaniach  w terenie alpejskim/tatrzańskim. Pierwsza część odbyła się w Morskim Oku w marcu 2013.

 

Szczegóły:
http://gmpza.blogspot.com/2013/03/polsko-francuskie-zgrupowanie-pza-caf_27.html

Druga, francuska część odbyła się w Chamonix. Rejonem działania w trakcie zgrupowania były Igły Północne, Grand Capucyn oraz Mt. Maudit. Dodatkowo po zgrupowaniu części ekipy udało się wspiąć na Petit Jorasses. Z naszego klubu udział w zgrupowaniu wzięli Mateusz Dejnarowicz, Dawid Sysak i ja niżej podpisany.

Niestety podczas zgrupowania nie mieliśmy szczęścia do pogody, przez co większość czasu spędziliśmy w schronisku Francuskiego Klubu Alpejskiego. Ja wspinałem się w zespole z Dawidem  natomiast Mateusz ze Sławkiem Szlagowskim. W czasie dwóch dwudniowych okien pogodowych udało nam się  pokonać kilka dróg o charakterze skalnym, drogi o charakterze alpejskim nie wchodziły w grę ze względu na wysoką izotermę na poziomie 4500m. Na Igłach Południowych pierwszego słonecznego dnia udało się zrobić Verdon Memories oraz Rebuffata prowadzącego na szczyt Aiguille du Peigne. Obie drogi były stosunkowo łatwe z jednym trudniejszym wyciągiem na każdej, zrobiliśmy je w czasie 5.30h. Po przejściu Verdon Memories podejście pod Rebuffata pokonaliśmy na żywca w adidasach, trudności I-II, deniwelacja 200m. Pogoda miała załamać się następnego dnia około godziny 16 zatem udaliśmy się na krótsze drogi na  Aiguille de Blatiere. Naszemu zespołowi udało zrobić sie Deux Goals i zbiec do kolejki przed burzą. Chłopaki natomiast zrobili trochę dłuższe i ładniejsze L’Eau Rance d’Arabie ale niestety prognozowana burza była punktualnie o 16 i trochę ich zlało.

gmpza2013-0025

Wieczór podczas aklimatyzacji na lodowcu

 

gmpza2013-0030

Śniadanie przed wspinem drogą Contamina na Point Lachenal

Po czterech dniach oczekiwania w schronisku zostały nam tylko dwa dni do powrotu do Polski. Koniecznie chcieliśmy zrobić coś na Capucynie, wybór padł na Podróże Gulivera. Udało nam się zaatakować go z dołu, wjeżdżając pierwszą kolejką od strony włoskiej. Droga niebagatelnej urody, prowadząca płytami i  rysami, na dwóch wyciągach należy wykonać krótkie wahadła. Przebieg drogi stosunkowo łatwy do odnalezienia, trudności techniczne równo rozłożone na całą drogę, nie licząc ostatnich dwóch wyciągów. Guliver poddaje się OS, jedno wahadło pokonujemy klasyczne, kolejne są zbyt trudne dla nas, ale nie niemożliwe :). O 17 skończyliśmy drogę na piku, zjazdy trwały 2h, w Torino byliśmy przed 21. Następny dzień powinien być dniem restowym jednak ze względu, iż jest to nasz ostatni dzień w Alpach idziemy na Pointe Adolphe Rey na drogę Coup de Foudre. Droga przyjemna z dwoma trudnymi wyciągami prowadzi systemem rys, z kluczowym wyjściem przez kominek. Po ukończeniu drogi ze względów czasowych nie wychodzimy na pik tylko zjeżdżamy by udać się w kierunku Torino i wrócić do Chamonix.

gmpza2013-0056

Lodowiec

 

gmpza2013-0064

Piotrek na Contaminie

W czasie gdy my działaliśmy na Capucnie i Adolphe Rey reszta ekipy pokonywała grań Kuffnera. Do chłopaków dołączył Rutek. Wystartowali oni z  Bivacco Fourche w nocy, dojście do grani Mt. Maudit zajęło im 7h dlatego zdecydowali się zejść poprzez Tacula do kolejki.  Tym sposobem po całonocnej akcji na grani i dwóch dniach wspinu w rejonie Capucyna wsiadamy do auta i wracamy do domu. Warto wspomnieć, iż Dejnarowi w następnych dniach udało się jeszcze pokonać 750m  Anouka na Małych Jorrasach.

gmpza2013-30005

Pod Capucynem

Piotr Wierzyk

Szersza relacja o  podobnej treści na stronie:
http://gmpza.blogspot.com/
Wykaz przejść:

2.08.2013
Voie Contamine, Pointe Lachenal, 6a OS, 4h,
– M.Dejnarowicz+S.Szlagowksi+P.Wierzyk

5.08.2013
Verdon Memories+Rebuffat, Aiguille do Peigne, 700m:
– D.Sysak+P.Wierzyk+M.Ciesielski, 6c+ PP, 5:30h
– S.Szlagowski+M.Dejnarowicz, 6c+ 1x A0, 7h

6.08.2013
L’Eau Rance d’Arabie, Pilier Rouge a l’Aiguille de Blatiere, 6c 250m:
– A.Pieprzycki+S.Szlagowski+M.Dejnarowicz, OS, 5h,

Deux Goals,  Pilier Rouge a l’Aiguille de Blatiere, 7a OS 250m, 3:30h,
– D.Sysak+P.Wierzyk

10.08.2013
Le voyage selon Gulliver, Grand Capucin, 7a/+, 2xA0(wahadła) reszta OS, 400m, 8h,
– P.Wierzyk+D.Sysak

11.08.2013
Coup de Foudre, Pointe Adolphe Rey, 7a OS 160m, 3h
– P. Wierzyk+D.Sysak

Grań Kuffnera, z Bivacco Fourche do grani głównej przez turnice La Pointe de l’Androsace(5),IV D, 700m:
– M.Rutkowski+M.Dejnarowicz+S.Szlagowski, OS, 7h

14.08.2013
Anouk, Petit Jorasses, 6b+ OS, 750m:
– M.Dejnarowicz+S.Szlagowski+A.Malinger, 11h