szkolenie2013-1

Sprawozdania z warsztatów drytoolowych i szkolenia lawinowego

fot. Jacek Kaim

W pierwszej połowie stycznia zostały zorganizowane dwa niekomercyjne szkolenia klubowe dedykowane członkom WKW.

 

W dniach 04-05.2013 odbyły się warsztaty drytoolowe, autorski pomysł Andrzeja Sokołowskiego, specjalisty od ekstremalnych wspinaczek zimowych i letnich.W piątek wieczorem spotkaliśmy się w schronisku „Wojtek” w Szklarskiej Porębie gdzie  Andrzej poprowadził wykład z prezentacją na temat technik oraz sprzętu wykorzystywanych  podczas wspinaczki zimowej.

 W sobotę rano, mimo wyjątkowo paskudnej pogody (ciągły opad deszczu) uczestnicy szkolenia rozpoczęli zajęcia praktyczne na Mniszej Skale i Szopenie (rejon drytoolowy w okolicach Piechowic) pod kierownictwem Sokoła, którego wspierał również Marcin Rutkowski. Wszyscy mieli okazję spróbować jak siadają dziaby bardziej lub mniej wygięte i czy monopointy są lepsze od raków dwuzębnych.
Spręż w ekipie był wielki. Najwytrwalsi zeszli z Szopena przed godz. 16 tą. W warsztatach wzięło udział 20 osób o różnym stopniu zaawansowania – od zaczynających swoją przygodę z drytoolem po bardziej wprawionych. Specjalne podziękowania dla Sokoła za pomysł i realizację tego nowatorskiego szkolenia, mam nadzieję, że uczestnicy skorzystali z jego wiedzy i doświadczenia.

szkolenie2013-2

W następny weekend tj. 12-13.01.2013 w rejonie schroniska Pod Łabskim Szczytem w Karkonoszach miało miejsce , trzecie już, klubowe szkolenie lawinowe. Inicjatorem przeprowadzania szkoleń lawinowych dla klubowiczów jest Marcin Rutkowski (istruktor PZA, przewodnik IVBV) który uważa, że na początku sezonu zimowego każdy powinien przypomnieć sobie zasady zachowania w terenie zagrożonym lawinami i przećwiczyć posługiwanie zestawem ABC.  Rutka wspomagał dzielnie Wojciech Wajda, znany wszystkim jako Dozent, również instruktor PZA.  Mimo wcześniejszych obaw czy w ogóle będzie śnieg, pogoda tym razem okazała się łaskawa. Śniegu dosypało, mróz chwycił, słońce  zaświeciło, nawet wiatr za bardzo nie wiał, co w Karkonoszach jest niezwykle rzadkie 😉
Szkolenie trwało pełne 2 dni. W sobotę, po wspólnym dotarciu na miejsce, krótkim odpoczynku i zakwaterowaniu  rozpoczęły się zajęcia praktyczne w trzech grupach z posługiwania się zestawem ABC, z naciskiem na umiejętność posługiwania się łopatą.
Wieczorem odbył się wykład połączony z prezentacją. W niedzielę ciąg dalszy zajęć praktycznych. Na szkolenie zgłosiło się ponad 20 osób, nikt nie uważał poświęconego czasu za stracony.

szkolenie2013-3

fot. Jacek Kaim

Ideą niekomercyjnych szkoleń klubowych jest dzielenie się wiedzą przez profesjonalistów z rzeszą mniej doświadczonych klubowiczów a przy okazji też wzajemna integracja. Tego typu zajęcia na stałe weszły do harmonogramu spotkań klubowych. Warto również wspomnieć, że 17 listopada, podczas  spotkania na zakończenia sezonu letniego w Szwajcarce, Michał Kajca i Marcin Rutkowski poprowadzili wykład  porządkującym wiedzę na temat różnych sposobów asekurowania, zakładania stanowisk i przewiązywania się oraz nowinek w sprzęcie i patentów stosowanych  przy wspinaczce skalnej.

Zachęcamy więc do korzystania z następnych takich okazji 🙂

w imieniu Zarządu WKW
Ewa Pakulska-Szczypka