Maraton Wspinaczkowy „Big Wall w Sokołach 2012” – podsumowanie
Za nami już czwarta edycja Maratonu Wspinaczkowego „Big Wall w Sokołach”, która odbyła się 29 września 2012 r. w Górach Sokolich koło Jeleniej Góry. Jak co roku ideą zawodów było pokonanie w ciągu siedmiu godzin jak najdłuższego dystansu wspinaczkowego, ponadto uzyskując dodatkowe punkty za trudność przebytych dróg.
Niektórzy już w piątkowy wieczór na Taborze pod Krzywą obmyślali taktykę działania na sobotni maraton. Na starcie, przy pięknej pogodzie, stawiło się 20 zespołów, w tym jeden zespół trójkowy. O godzinie 10.00, po krótkiej odprawie, uczestnicy wyruszyli w skały. Rywalizacja przebiegała w miłej, towarzyskiej atmosferze. Wszyscy uczestnicy odczuwali satysfakcję i radość z przebytych dróg. Czas płynął nieubłaganie. Punkt 17.00 lekki deszczyk zasygnalizował wspinaczom, że czas zawodów dobiegł końca. Drużyny zmęczone, ale jednocześnie zadowolone z siedmiu godzin wspinania powracały na Tabor na pyszną grochówkę oraz kiełbaskę.
Zwieńczeniem rywalizacji był wieczorny Superfinał, który poprowadził Sławek Eysmont. Zespoły wspinaczkowe ponownie stanęły do rywalizacji. Jednej osobie z zespołu przypadało „fizyczne” zadanie wyciskania przysiadów z obciążeniem w ciągu 30 sekund, natomiast drugiej „rozrywkowe” – picie piwa – też na czas. Na wynik składała się suma przysiadów pomniejszona o ilość sekund jaka była potrzebna danemu zawodnikowi na wypicie piwa. Konkurencję wygrała trzyosobowa para ďŠ, w składzie: Mariusz Krawczyk, Andrzej Szymański, Michał Zieliński, drugie miejsce zajął zespół kobiecy, w składzie: Marta Góźdź i Kamila Górowska, który wprawił męską część w zakłopotanie, wypijając piwo w najkrótszym czasie. Trzecie miejsce zajęli Zuzia Banaś i Krzysiu Nosal. Nagrody w postaci przewodników wspinaczkowych ufundował Ośrodek Szkoleniowy „Tabor pod Krzywą”.
Po Superfinale przyszedł czas na ogłoszenie wyników. Sławek Eysmont odczytał werdykt Komisji, która obradowała pod przewodnictwem Michała Kajcy.
W kategorii OPEN najlepsi byli:
- Jarosław Liwacz, Jakub Wrzesień (GM PZA) – 1795 punktów, 1005 metrów
- Paweł Behnke, Paweł Sikorski – 1055 punktów, 440 metrów
- Michał Górecki, Michał Kajca – 1000 punktów, 600 metrów
- Wojciech Wajda, Piotr Wierzyk (GM PZA) – 885 punktów, 615 metrów
- Marcin Sokołowski, Arkadiusz Tabisz – 880 punktów, 510 metrów
- Marta Dąbrowska, Mateusz Jabłoński – 795 punktów, 490 metrów
- Wojtek Kaczmarek, Rafał Szewczyk – 735 punktów, 410 metrów
- Małgorzata Grabska, Ewa Pakulska-Szczypka – 615 punktów, 400 metrów
- Zuzanna Banaś, Krzysztof Nosal – 605 punktów, 330 metrów
- Kamila Górowska, Marta Góźdź – 460 punktów, 340 metrów
- Aneta Cieplińska, Tomek Ciepliński – 425 punktów, 290 metrów
- Konrad Cichos, Sebastian Chrząszcz – 420 punktów, 285 metrów
- Jagoda Adamczyk, Andrzej Janka – 410 punktów, 250 metrów
- Jacek Kaim, Marcin Wagemann – 395 punktów, 275 metrów
- Piotr Linda, Mikołaj Winiarski – 390 punktów, 220 metrów
- Paweł Marchlewicz, Witold Hoffman – 340 punktów, 245 metrów
- Jakub Leński, Adrian Lisowski – 250 punktów, 115 metrów
- Mariusz Krawczyk, Andrzej Szymański, Michał Zieliński-205 punktów, 165 metrów
- Dorota Jarosławska, Mariusz Jarosławski – 195 punktów, 180 metrów
- Zbyszek Grzela, Teodor Lubieniecki – 170 punktów, 145 metrów
W kategorii TRAD najlepsi byli:
- Jarosław Liwacz, Jakub Wrzesień – 1390 punktów
- Michał Górecki, Michał Kajca – 1000 punktów
- Wojciech Wajda, Piotr Wierzyk – 845 punktów
- Michał Górecki, Michał Kajca – 1000 punktów
- Wojciech Wajda, Piotr Wierzyk – 885 punktów
- Małgorzata Grabska, Ewa Pakulska-Szczypka – 615 punktów
W kategorii „Master” zwyciężył zespół w składzie Marcin Sokołowski, Arkadiusz Tabisz – 880 punktów. W kategorii „Najlepszy zespół kobiecy” zwyciężyły Ewa Pakulska Szczypka i Małgorzata Grabska – 615 punktów. W kategorii „Najlepszy zespół damsko – męski” zwyciężyli Marta Dąbrowska, Mateusz Jabłoński – 795 punktów.
Konrad Cichos i Sebastian Chrząszcz otrzymali wyróżnienie za najczystszy styl, wszystkie drogi pokonywali w stylu OS. Gospodarz Taboru pod Krzywą przyznał im darmowy roczny karnet na noclegi na Taborze.
Na koniec kilka ciekawostek:
- najstarszym zawodnikiem maratonu był Wojciech Wajda, a najmłodszym Jakub Wrzesień
- Zespół w składzie: Wojciech Wajda „Dozent” i Piotr Wierzyk był zespołem o największej różnicy wieku (33 lata).
- Rekord imprezy należy wciąż do ubiegłorocznych triumfatorów – Tomasza Zwolaka i Pawła Wiśniewskiego, którzy wykręcili astronomiczny wynik 1945 punktów.
- W tym roku padł natomiast rekord pokonanego dystansu – Jarek Liwacz i Kuba Wrzesień w ciągu siedmiu godzin przewspinali drogi o łącznej długości 1005 metrów!
Ogromne podziękowania należą się sponsorom imprezy, którzy ufundowali atrakcyjne nagrody rzeczowe. Dziękuję również organizatorom maratonu: Michałowi Kajcy, pomysłodawcy i koordynatorowi imprezy, Sławkowi Eysmontowi z Taboru za świetne wcielenie się w rolę konferansjera, Anicie Burban za uwiecznienie imprezy za zdjęciach oraz pozostałym wolontariuszom z Wrocławskiego KW.
Dzięki środkom zebranym w ramach opłaty wpisowej udało się zasilić konto Inicjatywy Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały” kwotą 540 złotych.
Zapraszamy serdecznie do obejrzenia galerii z maratonu.
Kasia Tomsia
Wrocławski Klub Wysokogórski
Organizatorzy:
Sponsorzy:
Patroni medialni:
Partnerzy: