szczytowanie - godzina 17

Big Wall w Sokołach – edycja IV

Zapraszamy na kolejną edycję maratonu wspinaczkowego “Big Wall w Sokołach”, który odbędzie się w sobotę 29 września 2012 r. w skałkach Gór Sokolich koło Jeleniej Góry.

Zawody, tak jak i w poprzednich edycjach, rozgrywane będą w formie towarzyskiej, a ich głównym celem będzie wspinanie i dobra zabawa. Impreza organizowana jest przez Wrocławski Klub Wysokogórski, Szkołę Wspinaczki GRANIT i Ośrodek Szkoleniowy “Tabor pod Krzywą”.

W ciągu 7 godzin (10.00-17.00) uczestnicy będą starali się pokonać jak najdłuższy dystans wspinaczkowy, zliczając długość i trudności kolejnych przebytych dróg. Wieczorem na Taborze odbędzie się ogłoszenie wyników i rozdanie nagród no oraz szeroko pojęta integracja.

Osoby biorące udział w rywalizacji będą mogły nieodpłatnie skorzystać z noclegu na Taborze pod Krzywą.

Reguły rywalizacji:

 1. Udział w imprezie jest otwarty dla osób pełnoletnich, jednak klasyfikowane będą tylko zespoły wspinaczkowe, przy czym zespół musi liczyć co najmniej dwie osoby.
 2. Uczestnicy w trakcie trwania maratonu (od 10:00 do 17:00) mogą pokonywać zarówno drogi ubezpieczone, jak i drogi o asekuracji naturalnej. Wypełnione karty startowe zespół ma obowiązek przekazać organizatorom na Taborze najpóźniej do godziny 18:00.
 3. Prowadzący wspina się czysto-klasycznie z zakładaniem asekuracji na prowadzeniu (minimalny styl – PP), drugi wspina się z górną asekuracją klasycznie – na drugiego bądź na wędkę, ale dozwolone jest obciążanie liny (minimalny styl – AF).
 4. Nie można powtarzać dróg, a ewentualny wspólny odcinek dwóch dróg nie może być kluczowy dla jednej z nich ani dłuższy niż połowa drogi.
 5. Zawody rozgrywane są bez sędziów w formule towarzyskiej.
 6. Zawody obywają się na istniejących drogach wspinaczkowych całych Sokolików (obszar wzgórza Sokolik i Krzyżnej Góry).
 7. Wspinanie odbywa się na własną odpowiedzialność.
 8. Mimo, że uczestnicy biorą udział w imprezie wyłącznie na własną odpowiedzialność, niedozwolone jest pokonywanie dróg bez liny lub z pominięciem zasad bezpiecznej asekuracji. Stwierdzone odstępstwa od tej reguły będą skutkować automatyczną dyskwalifikacją. Wspinaczka bez asekuracji jest niedozwolona.

Kategorie:
W zasadniczej Kategorii “Open” będą mogli brać udział wszyscy chętni (osoby pełnoletnie), przewidujemy też wyróżnienia w dodatkowych kategoriach:

 • najlepszy zespół kobiecy
 • najlepszy zespół w kategorii “masters” (każdy z członków zespołu ma ukończone 40 lat)
 • najlepszy zespół z Wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego

Zasady punktacji:

 1. 1 metr drogi = 1 punkt
 2. Przyznawane są dodatkowe punkty ze względu na trudność dróg oraz rodzaj zastosowanej asekuracji
 3. Oszacowanie długości pokonanych dróg i ostateczna ilość punktów za każdą drogę należeć będzie do organizatorów zawodów
 4. W razie ewentualnych sytuacji spornych ostateczny głos będzie należał do organizatorów zawodów

Więcej informacji wkrótce.

Michał Kajca (Szkoła Wspinaczki “Granit”)