bannerek2

Góry nie dla każdego?

19 kwietnia 2012,  godz. 17.00 bannerek2

Pasaż Grodzki w Jeleniej Górze.

Spotkanie połączone jest z wystawą zdjęć z obozów wspinaczkowych z osobami z autyzmem.

W dyskusji udział wezmą m.in. Prezydent Miasta Jelenia Góra Marcin Zawiła, przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Gildii Przewodników Sudeckich, Pan Grzegorz Lustyk – wicedyrektor ds. gimnazjum ZSO nr 1 im. Stefana Żeromskiego, Kalina Pisarska – studentka pedagogiki Kolegium Karkonoskiego oraz Himalaista Robert Kaźmierski.

 

 

s gory 296

Większość młodych jeleniogórzan niemalże co roku spędza wakacje w krajach śródziemnomorskich lub północnej Afryki. Podczas gdy nigdy nie byli na Śnieżce. Wśród uczniów szkół średnich w Jeleniej Górze krążą opinie, że „łażenie po górach” to „obciach”…. Ponad 60% młodych ludzi w Polsce nie uprawia żadnych aktywności sportowych, a tym bardziej górskich. Dla młodzieży w wieku 11 – 17 lat głównym wysiłkiem fizycznym są lekcje wychowania fizycznego (88%) i dojście do szkoły (61%).

Kto jest odpowiedzialny za kiepską kondycję fizyczną uczniów oraz brak atrakcyjnej oferty zajęć spędzania wolnego czasu? Czy istnieje możliwość poprawy tak negatywnych wskaźników? Czy szkoła, rodzice, a także inne instytucje – organizacje społeczne czy samorząd – mogą mieć wpływ na zwiększenie zainteresowania młodych ludzi aktywnością fizyczną w górach w naszym regionie? Czy Karkonosze mogą być atrakcyjnym miejscem spędzania wolnego czasu? Jakich metod i jakiego języka należy używać w komunikacji z młodymi ludźmi by zmienić ich nastawienie do gór?

O tych wyzwaniach, doświadczeniach w pracy z młodzieżą oraz pomysłach na zwiększenie zainteresowania rodzimymi górami i nie tylko, będą rozmawiać uczestnicy dyskusji w Pasażu Grodzkim, 19 kwietnia o godz. 17.00.

Fundacja Czarodziejska Góra, organizator spotkania, od listopada 2011 do stycznia 2012 roku realizowała cykl prezentacji poświęconych bezpieczeństwu w górach w okresie zimowym pod hasłem „Bądź ´ rozważny w górach.” W prelekcjach prowadzonych w szkołach średnich i wyższych Dolnego Śląska udział wzięło ponad 7000 uczniów. Zainteresowanie uczniów i nauczycieli było ogromne – do tej pory żadna organizacja nie proponowała im takich bezpośrednich działań´ edukacyjnych, popularyzujących aktywności górskie w środowisku szkolnym. Kilka tygodni temu instruktorzy Fundacji dzielili się doświadczeniami z tych spotkań z pracownikami organizacji z Czech, Słowacji i Węgier. Doświadczenia i refleksje dotyczące aktywności młodzieży w górach okazały się podobne, jednak pomysły na radzenie sobie z tym wyzwaniem odmienne. Najciekawsze spostrzeżenia i zostaną omówione podczas spotkania w Pasażu Grodzkim.

Dyskusji będzie towarzyszyć wystawa zdjęć z obozów wspinaczkowych z osobami z autyzmem, realizowanych przez Fundację Czarodziejska Góra od ponad 8 lat na terenie Rudaw Janowickich i Gór Sokolich. Po dyskusji gości i dziennikarzy zapraszamy do rozmowy z uczestnikami panelu oraz na pokaz filmu „Dlaczego Góry?”, w reż. Dariusza Załuskiego.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !

Projektowi patronuje: Prezydent Miasta Jelenia Góra, Przewodniczący Dolnośląskiego Sejmiku Pan Jerzy Pokój, Gazeta Wrocławska, Firma SALEWA oraz Pasaż Grodzki w Jeleniej Górze.

Spotkanie realizowane jest w ramach projektu „Sąsiedzi na górskim szlaku”, ze środków Funduszu Wyszehradzkiego.

Więcej informacji udziela:Ewa Konczal, tel kom: 604 200 961, email: fundacja@czarodziejskagora.org.pl

czarodziejska gora