lawina

Uwaga, lawiny!!!

Wszystkich zainteresowanych tematem lawin zapraszamy w najbliższy czwartek (02.02.2012) na spotkanie klubowe. Nasz znakomity instruktor Tomasz Kliś zaprezentuje film produkcji niemieckiej “Notfall Lawine, richtiges Verhalten bei einer LawinenverschĂĽttung” (w tłumaczeniu na polski brzmi “Wypadek lawinowy, prawidłowe postępowanie w razie zasypania przez lawinę”).

Film został nakręcony kilka lat temu i dedykowany jest skitourowcom, narciarzom pozatrasowym i wszystkim, którzy poruszają się zimą poza ubitymi szlakami. Na ekranie zobaczymy: w jaki sposób należy posługiwać się detektorem lawinowym, jak sprawdzić działanie detektorów przed wyruszeniem w teren, poznamy strategie poszukiwań przy zasypaniu jednej i więcej osób, dowiemy się w jaki sposób “odlepić się” od pierwszej znalezionej ofiary i rozpocząć poszukiwanie kolejnych. Zobaczymy jak prawidłowo sondować i jak wykopywać zasypaną osobę. Film przedstawia też kompletny scenariusz działania w razie wypadku lawinowego.

Jako materiał bonusowy możemy obejrzeć jeszcze jak działa Avalung, piłka lawinowa i ABS (wiadomo, to nie to samo co odpalić ABS w realu ale chyba lepiej zobaczyć to na ekranie niż tylko posłuchać, jak ktoś o tym opowiada). Film trwa ok. 35 minut a narracja prowadzona jest w języku Goethego. Ponieważ nie wszyscy władają tym językiem, to jeśli publiczność sobie tego zażyczy, Klisiu chętnie będzie tłumaczył treść filmu na bieżąco. Jeśli macie dość cierpliwości, Tomek bardzo chętnie pokazałby również swoją małą prezentacyjkę poświęconą patrzeniu na śnieg – pod kątem lawin ma się rozumieć.

Do zobaczenia w klubie, jak zwykle o 19- tej.