Podsumowanie roku 2010 – cd.

Wielce Szacowna Komisja obradowała długo, aż wreszcie wydała werdykt. Ogłoszenie wyników miało miejsce na spotkaniu klubowym. Zostały wręczone nagrody, piliśmy wino i oglądaliśmy film. Ale o nagrodach

W ostatniej chwili, poruszeni informacjami spod Broad Peaku postanowiliśmy przyznać Robertowi Kaziowi Kazimierskiemu nasze klubowe FAIR PLAY. Po prostu od serca…

W kategorii – wspinanie sportowe za całokształt działalności (w tym 2 drogi 8a i Xb) zwyciężył Dawid Sysak, a wyróżnienia otrzymuje Mariusz Serda za przejście Metalliki na Mnichu.

W kategorii – wspinanie górskie, nagroda przypadła Michałowi Kajcy za całokształt, a zwłaszcza za Wariant R na Mnichu. Wyróżnienia otrzymują Rafał Zając za zimowe przejście Całunu na Grandes Jorasses oraz Marcin Rutkowski za solowe przejście filara Frendo na Aig. du Midi.

W kategorii przejść kobiecych nagrodzona została Renata Dutkiewicz za przejście południowej ściany Barres des Ecrins (1600m).

Również w  kategorii debiuty zwyciężyły Panie. Nagroda główna przypadła Sylwii Zarzyckiej za bogaty dorobek tatrzański i skałkowy. Wyróżnienie otrzymała Zuzanna Banaś za trudne skałkowe prowadzenia.

W kategorii – Masters niespodzianka 🙂  za całokształt działalności górskiej i skałkowej (min. poprowadzenie Rysy H|2) Nagrodę otrzymał – Wojciech Dozent Wajda Hurrrra!!!

Zarząd Klubu dziękuje serdecznie Ewie Pakulskiej oraz Mariuszowi Jarosławskiemu za aktywny wkład w rozwój Klubu.

I jeszcze słów kilka od Bogdana Jankowskiego o tym czym jest fair play –

“Pawle, wrzuciłem do Google frazę “fair play” i pokazały się dziesiątki linków, łącznie wyszukiwarka oceniła liczbę wyników na 126 milionów! Po spolszczeniu hasła do “wyróżnienie fair play” i tak liczba wyników jest imponująca: 42 tysiące! Znajdziesz tam definicję pojęcia “fair play” wg Wikipedii, długie opracowania na temat fair play w sporcie, w szkole, w życiu, w starożytności… Widać wyraźnie, że to pojęcie bardzo rozszerzyło swoje znaczenie i chyba – zbanalizowało. Wyróżnienie fair play nadaje się gminom, firmom, biurom… Oczywiście też sportowcom, jest nawet lista imienna osób i instytucji, którym PKOl nadał to wyróżnienie, są na niej kluby, muzea, ale też alpiniści. Co ciekawe, przy alpinistach jest na ogół notatka bezsensowna, wręcz idiotyczna.

Wracając do źródła zajrzałem do słownika i znalazłem 18 znaczeń słowa “fair” tylko w roli przymiotnika, znaczeń bardzo różnych, z których najtrafniejsze w naszym przypadku jest chyba słowo “szlachetny”. Może więc pisząc, czy mówiąc o klubowej nagrodzie dla Kazia nie używać oklepanego i zdewaluowanego zlepku “fair play”, a powiedzieć po prostu, że zachował się “fair”, szlachetnie, rezygnując z własnych ambicji, z dalszego udziału w wyprawie i szansy wejścia na szczyt, żeby zaopiekować się chorym kolegą i towarzyszyć mu w powrocie do kraju.

Pozdrawiam, Bogdan”

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!!!