Film i slajdy na czwartkowym spotkaniu

Na czwartkowym spotkaniu (28 stycznia) gościć będziemy Roberta Kazimierskiego. Od kilku lat realizuje projekt szkoleniowy dla dziewczyn z Nepalu.

Na czwartkowym spotkaniu (28 stycznia) gościć będziemy Roberta Kazimierskiego. Od kilku lat realizuje projekt szkoleniowy dla dziewczyn z Nepalu. Szerpanki uczą się wspinaczkowego rzemiosła, a ukoronowaniem będzie wspólna wyprawa na Everest. Film i slajdy z Himalajów będą ozdobą wieczoru…

Jak zwykle na 19:00 na Sokolniczej 40/1. Zapraszamy!

 

    Każdemu jego Everest

Mniszków 31, 58-520 Janowice Wielkie,                                tel/fax +48 75 751 5742, kom.+48 604 200 961

fundacja@czarodziejskagora.org.pl    www.czarodziejskagora.org.pl

28 stycznia 2010, Wrocław

SZERPANKI – WYSOKOGÓRSKIE SZKOLENIE NEPALSKICH KOBIET
Pokaz filmu „Siostry Himalajów”, reż. Dariusz Załuski
Pokaz slajdów ze szkoleń zimą 2007 i 2009 roku.

W styczniu 2008 roku odbyło się pierwsze wysokogórskie szkolenie 12 nepalskich kobiet połączone z zimowym wejściem na Tent Peak (5700 m) u podnóży Annapurny zorganizowane przez Fundację Czarodziejska Góra i stowarzyszenie Empowering Women of Nepal. To precedensowe szkolenie zwróciło uwagę na problem zatrudnienia kobiet w turystyce górskiej w Nepalu. Jednym z najważniejszych efektów szkolenia było udowodnienie tradycyjnemu społeczeństwu nepalskiemu, że kobiety również mogą się zawodowo rozwijać w dziedzinie turystyki.

W listopadzie 2009 roku odbyła się druga część szkolenia wysokogórskiego nepalskich kobiet połączona ze zdobyciem Chulu West (6700 m) w masywie Annapurny. Tym razem szkolenie koncentrowało się na przygotowaniu młodych przewodniczek do pełnienia roli trenerów dla kolejnych grup kobiet, planujących zmienić swoje życie na lepsze i znaleźć możliwość zatrudnienia. Kolejnymi etapami projektu będzie szkolenie nepalskich dziewcząt w Europie, a w 2011 wspólne wejście na Everest.

Z realizacji pierwszej części projektu i zdobycia Tent Peak powstał film w reżyserii znanego himalaisty Darka Załuskiego „Siostry Himalajów”.

      Historia projektu i organizatorzy

Nepal żyje z turystyki. Większość kobiet z tego kraju nie ma możliwości pracy. Szanse na zdobycie wykształcenia i zawodu są nikłe: 85% wiejskich młodych kobiet nie potrafi czytać i pisać. Ograniczone możliwości kształcenia kobiet zamykają im drogę do rozwoju osobistego i zawodowego. Szerpanki to unikalna inicjatywa polskiej Fundacji Czarodziejska Góra (www.czarodziejskagora.org.pl) we współpracy z nepalską organizacją Empowering Women of Nepal (www.3sistersadventure.com/EWN/), której celem jest stworzenie możliwości rozwoju osobistego i zawodowego dla młodych dziewcząt z himalajskich wiosek. To wspólne przedsięwzięcie wspiera przełamywanie stereotypów i dyskryminację, która poniżała kobiety Nepalu na przestrzeni setek lat. Więcej na www.3sistersadventure.com/EWN/ .

Mówi Lucky Chetri, założycielka EWN: “Chcemy dać alternatywę kobietom, które pragną wyrwać się z roli, którą narzuca im społeczeństwo. Niewykształcone łakną wiedzy, pozbawione szans, pragną wieść lepsze życie. Wszystkie kobiety, które walczą o  niezależność, znajdą tutaj schronienie. To silne kobiety, które jeśli dostaną szansę i odrobinę wsparcia, zmienią świat.”

      Fundacja Czarodziejska Góra (CzG)
      Każdemu Jego Everest

Czarodziejska Góra wspiera dzieci, młodzież i dorosłych z rozmaitymi problemami wykluczenia, niepełnosprawności w pokonywaniu słabości ducha i opornego ciała. Poprzez zajęcia wspinaczkowe w naturalnym środowisku górskim osoby z autyzmem, młodzież ze środowisk problemowych czy leczący się z uzależnień dorośli zdobywają swoje Everesty, uczą się współpracy, zaufania do siebie nawzajem. Wierzą we własne siły. Więcej na www.czarodziejskagora.org.pl.