Maroko 2008

W lutym nasi koledzy klubowi wybierają się do Maroka. W programie oprócz wspinania jest… chodzenie po linie!

{tab=Rejon działalności}

Dżabal Toubkal

{jgxtimg src:=[images/wyprawy/maroko2008/1.jpg] width:=[200] align:=[right] vspace:=[3] hspace:=[3]} Dżabal Tubkal jest najwyższym szczytem Atlasu Wysokiego, a jednocześnie całej Afryki Północnej. Położony na terytorium Maroka, około 80 km na południe od Marrakeszu, wznosi się w zwartej grupie szczytów wokół doliny Mizan, niedaleko niewielkiej berberyjskiej wioski Imlil. Zbudowany jest z ciemnych skał wulkanicznych – andezytów. W przeciwieństwie do Kilimandżaro, który jest klasycznym stożkiem wulkanicznym, rzeźba Tubkala – podobnie jak całego Atlasu Wysokiego – jest alpejska. Bardzo charakterystycznymi elementami są tutaj U-kształtne doliny polodowcowe, wysoko zawieszone dolinki i kotły lodowcowe oraz odmładzające wysokogórską rzeźbę doliny V-kształtne i wyniosłe szczyty.

Do XX wieku góry Atlas i samo Maroko były bardzo słabo znane Europejczykom. Pierwszego zagranicznego wejścia na szczyt dokonano w 1923 roku. Na szczyt prowadzi kilka dróg o różnym stopniu trudności. Najpopularniejsza wiedzie przez południowe Ikhibi, inna równie często wykorzystywana, prowadzi przez Ikhibi północne.Pierwsze odnotowane wejście zostało dokonane przez ekipę Francuzów pod przewodnictwem markiza de Segonzac w roku 1923.

 

Todra

{jgxtimg src:=[images/wyprawy/maroko2008/2.jpg] width:=[200] align:=[right] vspace:=[3] hspace:=[3]} Wąwóz Todra to jedna z największych górskich atrakcji Maroka. 400 metrowe ściany w największym spiętrzeniu przewieszają się nad wybudowanymi w wąwozie hotelikami Les Roches i Yasminą. Doskonały pomarańczowy wapień Todry przyciąga wspinaczy od 1977, wtedy powstaje pierwsza droga na Pillier du Couchant. Drogi o trudnościach od 5 do 8a wyposażone są w komplety spitów (zdarzają się sportowe odległości) i stanowiska zjazdowe. Najlepiej opisanym i zarazem najłatwiej dostępnym jest sektor Plage Mansour, znajdujący się przed wejściem we właściwy przełom. Długie, niejednokrotnie 45-metrowe drogi są bardzo dobrze ubezpieczone i z wyjątkiem jednej 7a+ oscylują w granicach trudności od 5c do 6b. Łatwy dostęp sprawia, że sektor ten bywa zatłoczony.

Tefraout

Tafraout leży w górach Anty-Atlas. Rejon Tafraout jest jednym z najpiękniejszych w Ma2roku: ogromne bloki skalne i granitowe, do których tarasowo przytwierdzone są domy z interesującymi ozdobami na dachach.

Miejsce to słynie z fantazyjnie pomalowanych kamieni, co uczynił belgijski malarz Jean Verame. Dzisiaj malowane góry stały się atrakcją turystyczną. Wspinaczom Tafraout oferuje dwie odmiany wspinaczki. Amatorzy naturalnej protekcji mogą zaszaleć na kilkudziesięciometrowych ścianach na obrzeżach doliny. Długie wyoblone rysy bywają porównywane do dróg w amerykańskim Joshua Tree.

{tab=Cel i Termin}

 

Wyjazd ma się odbyć w lutym 2008 r.

 1. Głównym zamierzeniem naszego wyjazu jest wspinanie w wąwozie Todra.
  W Todrze znajduje się bardzo wiele sektorów wspinaczkowych oferujących wspinanie po dobrze obitych drogach sportowych oraz wielowyciągowych. Planujemy również odwiedziny głównie boulderowego rejonu Tefraout, gdzie zamierzamy powspinać się także na własnej asekuracji.
 2. W ciągu miesiąca w spędzonego w Maroku zamierzamy również wspiąć się na najwyższy szczyt Atlasu Wysokiego – Dżabal Tubkal (4165 m n.p.m.).
 3. Naszym celem jest także rozpięcie być może pierwszego highline’a w Maroko. Jest wiele możliwości rozłożenia taśmy pomiędzy ścianami wąwozu, którego szerokość na początku wynosi ok. 10 m a wysokość dochodzi do 300/400 metrów.
 4. {tab=Ludzie}

  {jgxtimg src:=[images/wyprawy/maroko2008/6.jpg] width:=[100] align:=[right] vspace:=[3] hspace:=[3]}Jan Gałek (ur. 09.08.1988 r.)

  Miłośnik podróży, wspinaczki i prawdopodobnie najbardziej doświadczona i jedna z pierwszych osób w Polsce uprawiających slackline oraz bardziej ekstremalną odmianę tego sportu – highline, od około dwóch lat. Zwycięzca zorganizowanych w Sokolikach Slackline Masters 2006, najlepszy Polak podczas Polish Slackline Open 2007 w Warszawie. Na swoim koncie ma pierwsze przejścia highline w Polsce m.in. 18 metrowy highline w Podlesicach podczas kręcenia filmu “The Line” (zdobywcy drugiej nagrody na IV KFG)*. W lipcu zeszłego roku przebywał w Dolinie Yosemite, gdzie udało mu się przejść 19 metrowy, jeden z pierwszych na świecie highline Lost Arrow Spire (ok. 880 m nad dnem doliny). Nieoficjalnie pobił dwa rekordy w kraju: najdłuższy slack (124 m), najwyższy highline. (880 m).

  {jgxtimg src:=[images/wyprawy/maroko2008/7.jpg] width:=[200] align:=[right] vspace:=[3] hspace:=[3]}Wojtek Kozakiewicz (ur. 20.12.1984 r.)

  Pasjonat radia, fotografii i wspinania. W 2007 roku ukończył Inżynierę Dźwięku na Politechnice Wrocławskiej, teraz kontynuuje studia Informatyczne na tej samej uczelni. Wspina się od ponad trzech lat. Pierwsze przygody w polskich skałach szybko zamienił na wspinanie na wielowyciągowych drogach Dolomitów oraz w europejskich ogródkach skalnych. Lubuje się w wyprawach w mniej znane wspinaczkowo zakątki naszego kontynentu jak Krym czy Majorka. Artykuł o Niemieckim rejonie Koenigshain, którego był współautorem, ukazał się w czerwcowym numerze Magazynu Górskiego. W zeszłym sezonie poprowadził swoje pierwsze 7c RP oraz 7b OS i FL. W 2007 roku w poszukiwaniu idealnej linii przejechał ponad 25 tyś. kilometrów.. Dalej szuka.

  Prywatna strona ze zdjęciami z wyjazdów.

  {jgxtimg src:=[images/wyprawy/maroko2008/8.jpg] width:=[200] align:=[right] vspace:=[3] hspace:=[3]}Karolina Adamowska

  Studentka II roku Uniwersytetu Wrocławskiego. Podróże w rejony skalne stały się jej największa pasją odkąd zaczęła się wspinać w 2004 roku. W poszukiwaniu nowych doświadczeń i formacji przemierzyła wiele miejsc w Europie jak Lofoty w Norwegii, Majorka czy Dolomity. Zeszłoroczne wyjazdy zaowocowały w przejściach dróg o trudności 7c RP czy 7b+Fl na Frankenjurze. Jej zainteresowaniem staje się również wspinaczka górska. W 2007 roku podczas wyjazdów do Hiszpanii rozpoczęła swoją przygodę ze wspinaniem wielowyciągowym. Wspinanie na sztucznej ścianie zaowocowało m.in. dwukrotnie srebrnym medalem Otwartych Mistrzostw Wrocławia.

  {jgxtimg src:=[images/wyprawy/maroko2008/9.jpg] width:=[130] align:=[right] vspace:=[3] hspace:=[3]}Marcin Szymczak

  Na co dzień student IV roku Politechniki Wrocławskiej oraz pracownik sklepu turystyczno-wspinaczkowego. Od najwcześniejszych lat przemierzał polskie, słowackie i ukraińskie Karpaty, w tym kilkukrotnie najdziksze wówczas Gorgany, Czarnohorę i Świdowiec. Jest pasjonatą wspinaczki, skituringu oraz nart biegowych. Kilkukrotny uczestnik Biegu Piastów na dystansie 50km. Doświadczenie ski-alpinistyczne zdobywał m.in. w północnej Norwegii w regionie Lyngen Alps.

  Wspina się sportowo od ponad trzech lat, odwiedzając często odległe rejony skalne Europy (m.in. Krym, północna Norwegia)

  {jgxtimg src:=[images/wyprawy/maroko2008/katok.jpg] width:=[130] align:=[right] vspace:=[3] hspace:=[3]}Tomek Luks

  Student V roku matematyki na Politechnice Wrocławskiej, wspina się od 4 lat, ma za sobą kurs skałkowy oraz letni tatrzański. Jest miłośnikiem wspinania w Tatrach, gdzie spędził trzy samodzielne sezony letnie i zrobił ok. 40 dróg taternickich do stopnia VII+ OS, w skalkach VI.3 RP. Ma również doświadczenie w wspinaczce zimą w Tatrach oraz Śnieżnych Kotłach, gdzie robi drogi do stopnia VI OS.

  {tab=Kontakt}

  Karolina Adamowska

  Jan Gałek {tab=Aktualności} Na razie brak. {tab=Sponsorzy} Na razie brak.