pza4uaRosyjska inwazja na Ukrainę dotknęła również środowisko wspinaczkowe. Polski Związek Alpinizmu uruchomił akcję PZA4UA mającą na celu pomoc ukraińskim wspinaczom, którzy przyjechali do Polski. Jej celem jest zebranie funduszy  zawodnikom z Ukrainy na kontynuowanie treningu. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć ile potrwa akcja pomocy, czy będzie ona przypominać raczej czasówkę czy wielowyciągowe wspinanie w górach.

Zachęcamy do wsparcia Zrzutki oraz do aktywnej pomocy w jej promowaniu.

W akcji PZA4UA podobnie jak podczas wspinania liczą się:

 • Siła – wspinaczy z Ukrainy, niezbędna aby kontynuować profesjonalny trening w nowej rzeczywistości, z dala od Ojczyzny i rodzinnego domu. Istotna jest również siła całego środowiska wspinaczkowego w niesieniu szeroko rozumianej pomocy. Od wsparcia finansowego, poprzez udostępnienie ścian wspinaczkowych aż po poświęcenie polskich trenerów na rzecz zawodników z Ukrainy. 
 • Technika – odpowiednie ustawienie i precyzja każdego ruchu jak i techniki dotarcia do szerokiego grona osób z prośbą o wsparcie akcji.
 • Dynamika – przy wykonywaniu każdego kolejnego ruchu podczas wspinaczki jak i dynamika działań na rzecz potrzebujących wspinaczy.
 • Szybkość – poruszania się w górę i wykonywania kolejnego przechwytu oraz szybkość reakcji na bieżące potrzeby i problemy wspinaczy z Ukrainy.

Dotychczasowe działania w ramach PZA4UA:

 1. Zorganizowanie zakwaterowania dla ponad 30 wspinaczy z Ukrainy.
 2. Przeprowadzenie ankiet wśród zawodników, dzięki którym PZA pozyskał istotne informacje w zakresie potrzeb naszych gości.
 3. Udzielenie doraźnych zapomóg dla osób w najtrudniejszej sytuacji.
 4. Zapewnienie możliwości trenowania na wybranych obiektach wspinaczkowych w całej Polsce.
 5. Umożliwienie startów zawodnikom z Ukrainy na równych zasadach z polskimi wspinaczami we wszystkich zawodach krajowych organizowanych przez PZA.
 6. Zapewnienie bezinteresownej opiekę profesjonalnych trenerów.
 7. Sfinansowanie udziału ukraińskich zawodników w Pucharze Europy Juniorów w Imst oraz w Pucharze Europy w Innsbrucku.
 8. Zapewnienie doraźnej pomocy sprzętową.
 9. Zapewnienie podstawowej pomocy medycznej.

Osiągnięcia naszych gości z Ukrainy:

 1. 21.06.2022-26.06.2022 IFSC Climbing World Cup Innsbruck – III miejsce Daniil Boldyrev, III miejsce Oksana Burova (rekord Ukrainy wśród kobiet 7.79 s)
 2. 5.06.2022 Schumacher Cup Toruń Mistrzostwa Polski Seniorów w konkurencji prowadzenie – III miejsce Timur Diatłow
 3. 27-29.05.2022 Puchar Europy Juniorów w Imst – I miejsce Ksenia Gorelova, II miejsce Dmitrij Iljuchin, II miejsce Oksana Burova
 4. 23.04.2022 Puchar Polski PZA w Skarpa Bytom Seniorzy – III miejsce Hryhorii IIchyshyn 
 5. 23.04.2022 Puchar Polski PZA w Skarpa Bytom Młodzieżowcy – I miejsce Hryhorii IIchyshyn 

 

Kontakt z Koordynatorem PZA4UA

Magdalena Dacy

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

694 918 261

 

Wyszukiwarka

Dołącz do nas!

cozyskujesz